Email marketing na vodilnem mestu

Email marketing je še vedno eden izmed najbolj efektivnih oblik marketinga dandanes.

Kaj pa oglaševanje preko Snapchat-a, Instagram-a, Twitter-ja, Facebook-a? Niti ne… Vendar ni dvoma, novodobne platforme so seksi, zabavne, inovativne in ja, na nek način efektivne.

Toda če želite biti pri nagovarjanju vaše ciljne publike samozavestni in pri tem ustvarjati konverzije, je pravi in edini kanal email. Pomislite na čas, trud, stroške, ROI in vse ostale faktorje, ki so del nekega marketinškega kanala. Email je v vseh pogledih prvi. In to velja tudi za uporabo na mobilnih telefonih.

 

Popularne aktivnosti na pametnih telefonih. Vir: idc.com

Osebni stik je tisto, kar dela email tako priljubljen. To je skoraj tako, kot da bi imeli telefonsko številko nekoga. Je pa pri tem potrebno upoštevati, da so pri zaupanju svojih email naslovov ljudje velikokrat zelo previdni.

Vaš newsletter je le tako uspešen, kot je učinkovito njegovo oblikovanje. Če ne upoštevate osnovnih elementov marketinškega e-sporočila, ne pričakujte visokih konverzij in obratno. Morda se sliši nenavadno, vendar oblika je ljudem pomembna. Mogoče se večina njih tega niti ne zaveda, ampak psihološko gledano, pravilno zasnovan email ima velik vpliv na berljivost, konverzije in efektivnost.

Zato vam bomo v tem članku predstavili nekaj zanimivih psiholoških nasvetov oblikovanja, preko katerih se lahko približate vašim prejemnikom.
1. Zakaj je črna najboljša barva

Naj bi veljalo neko nenapisano pravilo, da je črno-bela kombinacija precej dolgočasna. Vendar ne, ko govorimo o barvi besedila in barvi ozadja. Torej črno besedilo, belo ozadje. Enostavno in hkrati efektivno.

Oblikovalci spletnih strani in aplikacij zagotovo vedo, da je bolj kot določena barva, pomemben kontrast med barvami, zato je črno besedilo na beli podlagi neka standardna kombinacija, ki jo uporabljajo tudi giganti kot so Amazon in Ebay.

To pa ne pomeni, da naj bo newsletter popolnoma brez barv. Uporabite jih za ostale elemente. Nekateri oblikovalci radi poživijo predvsem headerje oziroma glave predlog.

Oglejte si nekaj dobrih primerov:

Uporaba barve naj bi izražala neke vrste sporočilo skozi celoten newsletter. Vsak od zgornjih newsletterjev ima praznično tematiko, vendar ne samo to. Za večji učinek je upoštevana tudi celostna podoba blagovne znamke.

Barvna usklajenost je učinkovit način za ustvarjanje blagovne znamke, kar lahko dokažejo uspešna podjetja (slika spodaj), ki za svoje logotipe uporabljajo prav vse barve iz barvnega spektra.

Ko razmišljamo o barvah in psihologiji osebnosti, običajno pomislimo na Hartmanov osebnosti profil, ki razvršča tipe osebnosti glede na štiri barve: rdečo, modro, belo in rumeno.

Alternativna psihologija razlaga tudi, da lahko različne barve povzročajo v nas različne občutke. Ni nujno, da se držite teh načel pri kreiranju vašega logotipa, vsekakor pa je pomembno, da to upoštevate pri oblikovanju vaše email predloge.

Torej, bodite kreativni z barvno shemo a hkrati obdržite črn tekst in belo ozadje.

2. Kdaj pozdraviti nekoga

Pozdravi v email sporočilu so pomembni, saj bodo prejemniki sporočila brez osebnega pozdrava tudi bolj verjetno označili kot spam. Večina odjemalcev e-pošte prikaže poleg Zadeve tudi nekaj uvodnih besed vsebine newsletterja, zatorej uporabite pozdrav z nekim smislom, vendar ne bodite preveč vsiljivi oziroma prijazni.

Vedno poskušajte vključiti pozdrav v vaše sporočilo, saj lahko v nasprotnem primeru hitro izpade, kot da začenjate pogovor s popolnim neznancem. Ljudje se ob takšni situaciji ponavadi počutijo neprijetno.

Kakorkoli, če začnete email s pozdravom, se bo vaš prejemnik lažje vklopil v pogovor.

3. Kako izoblikovati ustrezno zadevo (subject)

Tudi najboljši newsletter na svetu nima pomena, če ga prejemnik ne odpe. Večina marketingarjev, ki je sodelovala v nedavni anketi, je navedla, da je povečanje open rate-a oziroma stopnje odprtih sporočil eden od njihovih največjih izzivov.

Kot pojasnjuje Carly Stec iz Branding & Design, obstaja veliko različnih psiholoških trikov, kako povečati število odprtih sporočil, torej klikov na Zadevo.

Kot glavni razlog podaja človeško potrebo po odgovarjanju na vprašanja.

HubSpot dodaja tudi nekaj nasvetov, kako ustvariti učinkovite Zadeve vaših e-sporočil. Naj bodo:

kratke,
jedernate,
osebne.

Če hkrati sporočate še občutek nujnosti in ekskluzivnosti, imate za 22 % večjo možnost, da bodo vaša sporočila dejansko odprta.

Dokler se držite osnov (in se izogibate tipkarskim napakam, zaradi katerih se zdi, da so vaši emaili prevare), ne boste imeli nobenih težav pri prepričevanju ljudi, da odprejo vaše newsletterje.

10 “subject”-ov sporočil, ki prinašajo višjo stopnjo odprtosti

V tem članku si lahko tudi preberete, katere zadeve prinašajo višjo stopnjo odprtosti.

4. Kakšna naj bo zgradba sporočila

Zgradba email sporočila naj ne bo samoumevna oziroma celo spregledana. Pomembno je, kako prezentirate svoje informacije.

Izvedenih je bilo že veliko raziskav, kako ljudje berejo digitalno vsebino, tako na spletnih straneh, kot v email sporočilih. Rezultati so pokazali, da je branje po F vzorcu najpogosteje pri večini ljudi.

Raziskovalci so v teh študijah uporabili napravo, podobno Xbox Kinect, ki je sledila gibanju oči uporabnika, medtem ko so jim bile prezentirane informacije na spletnih straneh. “Heat maps” oziroma toplotne karte so bile nato ustvarjene na podlagi pridobljenih podatkov.

V vseh primerih so ljudje z očmi skenirali stran gor in dol po levi strani in brali podatke od vrha do dna, kakor je katera izmed informacij izstopala.

Fittsov zakon je princip, ki opisuje človeško mehaniko, katere cilj je gibanje. Natančneje, kako vplivata razdalja in velikost na čas, ki ga porabimo, da se osredotočimo na neko stvar. S tem v mislih lahko sklepamo, da velik naslov hitro privabi pozornost uporabnikovih oči.

Druge pomembne točke (vključno s “Call-to-action” oziroma Klicom-k-akciji) morajo biti prav tako velike, vendar ne tako kot naslov, da pridobijo svojo pozornost. Na teh mestih uporabite bolj živahne barve in slike, ter s tem naredite vaš newsletter še bolj učinkovit.

5. Kakšen naj bo zaključek

Hickov zakon je dobil ime po britanskem psihologu William Edmund Hicksu, ki pravi, da je čas, ki ga potrebuje oseba, da naredi neko odločitev, odvisen od tega, koliko različnih možnosti mu je ponujenih.

Če to vzamemo v obzir, je najboljši način, s katerim zaključite newsletter, en jasen Klic-k-akciji (opazen gumb).

Če združimo uporabo Hickovega in Fittsovega zakona, lahko sklepamo, da je zgornji newsletter Long Beach Energy Councila popoln. Navedenih je veliko informacij, s tem da glavni dve vidno izstopata: najava dogodka in spletna registracija.

Vedno si želite, da je prehod skozi prodajni lijak za uporabnika čimbolj enostaven in prijazen saj boste na ta način povečali verjetnost, da bo uporabnik tudi dejansko prišel do cilja (na primer nakupa).

Seveda morajo biti vaša e-sporočila optimizirana za prikaz na mobilnih napravah, saj je skoraj polovica vseh sporočil prebrana na mobilcih in tablicah, vendar je le 11% e-pošte optimizirane za takšen prikaz.

Vedno A/B testirajte kakršnekoli spremembe, ki jih naredite v vaših newsletterjih. Tako vsebinske, kot oblikovne.

Čeprav sta videz in občutek pri newsletterju drugačna kot pri navadnem e-sporočilu (predvsem zaradi slikovnih vložkov in raznovrstnih pisav), naj način, s katerim komunicirate, ostane podoben.

6. Kdo je na vašem seznamu?

Psihologa Justin Kruger in Nicholas Epley iz NYU sta pred skoraj desetletjem objavila raziskavo, ki pojasnjuje, kako lahko komunikacija v e-poštnih sporočilih in drugih oblikah elektronskega sporočanja pogosto privede do nesporazumov.

Vedno bodite pozorni, da jasno izrazite svoj namen, ko vam ljudje zaupajo svoj email naslov. Ne glede na to, ali bodo prejeli vaš newsletter ali ne. Nima smisla, da zbirate email naslove od ljudi, ni niso dovzetni za vaše ponudbe ali vsebino.

To je prvi korak pri zagotavljanju uspešne in čiste adreme prejemnikov, ki bo v interakciji z vašimi sporočili.

Predstavljamo vam nekaj demografskih podatkov o email sporočilih na mobilnih napravah:

Platforme za email marketing, kot je tudi SqualoMail, ponujajo različne načine, kako lahko čimbolj avtomatizirate svoja e-sporočila in hkrati targetirate le tiste prejemnike, za katere so ta sporočila relevantna. Tak način pošiljanja newsletterjev vam omogoča tudi višje stopnje konverzij.

Psihologi se večinoma strinjajo, da moški in ženske komunicirajo drugače, prav tako pa je starost eden izmed dejavnikov, na podlagi katerega prilagajamo naš način komunikacije.

Prepričajte se, da je glede na demografske značilnosti prejemnikov vaša komunikacija enaka preko emailov, kot tudi preko ostalih marketinških kanalov.

Zaključek

Kljub svoji starosti (več kot 40 let!) je email še vedno učinkovit način komunikacije. Socialni mediji in spletni forumi so namenjeni predvsem javni komunikaciji, medtem ko je email bolj zasebna stvar, primerna za poslovne namene in uporabna na mobilnih napravah.

Email marketing se nenehno dokazuje kot najbolj učinkovit način za povečanje prodaje z minimalnimi stroški, še posebej pri uporabi orodij za avtomatizacijo.

Kljub vsemu pa ni vsak email uporaben le zato, ker je email. Človeška psihologija je v marketingu prisotna že vrsto generacij, zato je razumevanje psihološkega ozadja učinkovitih emailov ključnega pomena za optimizacijo email marketing strategije.

Privlačne grafike, slike in naslovi (ne pa tudi video posnetki, čeprav so povezave do videoposnetkov sprejemljive) povečajo prepoznavnost, medtem ko so berljive, kratke in neposredne Zadeve samega email sporočila ključ do večje stopnje odprtih sporočil.

Vabimo vas, da svoje novo znanje o oblikovanju newsletterjev preizkusite z našim Drag & Drop urejevalnikom in pošljete prvih 1000 email sporočil brezplačno!

PREIZKUSI GA BREZPLAČNO

 

VIR: SqualoMail  – rešitev za email marketing, ki vam pomaga povečati vašo prepoznavnost.